ICC U19 World Cup 2018 Schedule - Squads

ICC U19 World Cup 2018 Schedule - Squads

ICC U19 World Cup 2018 Fixture:

ICC U19 World Cup is a cricket tournament arranged by ICC for under 19 teams. Under 19 tournaments started in 1998 as it is a biennial event. The first edition of Under 19 World Cup included only 8 teams but now 16 teams participate in World Cup for youth. India & Australia had managed to win U19 World Cup 3 times. Pakistan were victorious twice while South Africa, England & West Indies had lifted the Under 19 World Cup trophy only once. Sri Lanka & New Zealand made into the finals but could not win it. ICC U19 World Cup 2018 will be hosted by New Zealand.

ICC U19 WC 2018 Schedule

ICC U19 World Cup Groups:

ICC U19 World Cup 2018 Groups
ICC Under 19 World Cup 2018 Groups

ICC Under 19 World Cup 2018 Schedule:

Defending champions West Indies will play the first match against New Zealand on 13 January 2018. The tournament final will be played on 3 February.
Date
Time
Match
Venue
Sat Jan 13 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
2nd match, Group D - Afghanistan Under-19s v Pakistan Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Sat Jan 13 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
3rd match, Group B - Papua New Guinea Under-19s v Zimbabwe Under-19s
Lincoln No 3
Sat Jan 13 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d
4th match, Group C - Bangladesh Under-19s v Namibia Under-19s
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Sat Jan 13 (50 ovs)
13:00 local (00:00 GMT)
1st match, Group A - New Zealand Under-19s v West Indies Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Sun Jan 14 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
5th match, Group D - Ireland Under-19s v Sri Lanka Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Sun Jan 14 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
7th match, Group A - Kenya Under-19s v South Africa Under-19s
Lincoln No 3
Sun Jan 14 (50 ovs)
13:00 local (00:00 GMT
6th match, Group B - Australia Under-19s v India Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Mon Jan 15 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
8th match, Group C - Bangladesh Under-19s v Canada Under-19s
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Mon Jan 15 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th match, Group C - England Under-19s v Namibia Under-19s
Queenstown Events Centre
Tue Jan 16 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
10th match, Group D - Ireland Under-19s v Pakistan Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Tue Jan 16 (50 ovs)
14:00 local (01:00 GMT)
11th match, Group B - India Under-19s v Papua New Guinea Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Wed Jan 17 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
12th match, Group D - Afghanistan Under-19s v Sri Lanka Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Wed Jan 17 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
14th match, Group B - Australia Under-19s v Zimbabwe Under-19s
Lincoln No 3
Wed Jan 17 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
15th match, Group A - New Zealand Under-19s v Kenya Under-19s
Hagley Oval, Christchurch
Wed Jan 17 (50 ovs)
14:00 local (01:00 GMT
13th match, Group A - South Africa Under-19s v West Indies Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Thu Jan 18 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
16th match, Group C - Canada Under-19s v Namibia Under-19s
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Thu Jan 18 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
17th match, Group C - Bangladesh Under-19s v England   Under-19s
Queenstown Events Centre
Fri Jan 19 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
18th match, Group D - Pakistan Under-19s v Sri Lanka Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Fri Jan 19 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
20th match, Group B - Australia Under-19s v Papua New Guinea Under-19s
Lincoln No 3
Fri Jan 19 (50 ovs)
14:00 local (01:00 GMT)
19th match, Group B - India Under-19s v Zimbabwe Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Sat Jan 20 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
21st match, Group D - Afghanistan Under-19s v Ireland Under-19s
Cobham Oval, Whangarei
Sat Jan 20 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
23rd match, Group A - Kenya Under-19s v West Indies Under-19s
Lincoln No 3
Sat Jan 20 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
24th match Group C - Canada Under-19s v England Under-19s
Queenstown Events Centre
Sat Jan 20 (50 ovs)
14:00 local (01:00 GMT)
22nd match, Group A - New Zealand Under-19s v South Africa Under-19s
Bay Oval, Mount Maunganui
Mon Jan 22 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Quarter-Final - TBC v TBC
Lincoln No 3
Mon Jan 22 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Quarter-Final - TBC v TBC
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Tue Jan 23 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Quarter-Final - TBC v TBC
Lincoln No 3
Tue Jan 23 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Quarter-Final - TBC v TBC
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Tue Jan 23 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d
Quarter-Final - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Wed Jan 24 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
Quarter-Final - TBC v TBC
Hagley Oval, Christchurch
Thu Jan 25 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
13th Place Play-off Semi-Final - TBC v TBC
Mainpower Oval, Rangiora
Thu Jan 25 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d
13th Place Play-off Semi-Final - TBC v TBC
Lincoln No 3
Thu Jan 25 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Semi-Final - TBC v TBC
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Thu Jan 25 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
Quarter-Final - TBC v TBC
Hagley Oval, Christchurch
Fri Jan 26 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
9th Place Play-off Semi-Final - TBC v TBC
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Fri Jan 26 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d
Quarter-Final - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Sat Jan 27 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
13th Place Play-off - TBC v TBC
Lincoln No 3
Sat Jan 27 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
15th Place Play-off - TBC v TBC
Mainpower Oval, Rangiora
Sat Jan 27 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
5th Place Play-off - TBC v TBC
Hagley Oval, Christchurch
Sun Jan 28 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
11th Place Play-off - TBC v TBC
Mainpower Oval, Rangiora
Sun Jan 28 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
5th Place Play-off - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Sun Jan 28 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
Plate Final - TBC v TBC
Bert Sutcliffe Oval, Lincoln
Mon Jan 29 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
Semi-Final - TBC v TBC
Hagley Oval, Christchurch
Tue Jan 30 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
7th Place Play-off - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Tue Jan 30 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
Semi-Final - TBC v TBC
Hagley Oval, Christchurch
Wed Jan 31 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
5th Place Play-off - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Thu Feb 1 (50 ovs)
10:30 local (21:30 GMT -1d)
3rd Place Play-off - TBC v TBC
Queenstown Events Centre
Sat Feb 3 (50 ovs)
14:00 local (01:00 GMT)
Final - TBC v TBC (Reserve Day)
Bay Oval, Mount Maunganui


ICC U19 World Cup Squads:

India:
  1. Prithvi Shaw (capt)
  2. Shubman Gill
  3. Aryan Juyal
  4. Abhishek Sharma
  5. Arshdeep Singh
  6. Harvik Desai
  7. Manjot Kalra
  8. Kamlesh Nagarkoti
  9. Pankaj Yadav
  10. Riyan Parag
  11. Ishan Porel
  12. Himanshu Rana
  13. Anukul Roy
  14. Shivam Mavi
  15. Shiva Singh
Afghanistan:
  1. Naveen-ul-Haq (capt)
  2. Azmatullah Omarzai
  3. Baheer Shah
  4. Darwish Rasooli
  5. Ikram Ali Khil
  6. Mohammad Ibrahim
  7. Mujeeb Zadran
  8. Nisar Wahdat
  9. Qais Ahmad
  10. Rahmanullah
  11. Tariq Stanikzai
  12. Wafadar
  13. Waqarullah Ishaq
  14. Yousuf Zazai
  15. Zahir Khan
Australia:
  1. Jason Sangha (capt)
  2. Will Sutherland
  3. Xavier Bartlett
  4. Max Bryant
  5. Jack Edwards
  6. Zak Evans
  7. Jarrod Freeman
  8. Ryan Hadley
  9. Baxter Holt
  10. Nathan McSweeney
  11. Jonathan Merlo
  12. Lloyd Pope
  13. Jason Ralston
  14. Param Uppal
  15. Austin Waugh
Bangladesh:
  1. Saif Hassan (capt)
  2. Afif Hossain
  3. Aminul Islam
  4. Hasan Mahmud
  5. Mahidul Islam Ankon
  6. Mohammad Naim
  7. Mohammad Rakib
  8. Nayeem Hasan
  9. Pinak Ghosh
  10. Qazi Onik
  11. Robiul Hoque
  12. Roni Hossen
  13. Shakil Hossain
  14. Tipu Sultan
  15. Towhid Hridoy
Under 19 World Cup 2018 Squads

Canada:
  1. Arslan Khan (capt)
  2. Akash Gill
  3. Ashtan Deosammy
  4. Emanuel Khokhar
  5. Kavian Naress
  6. Kevin Singh
  7. Pranav Sharma
  8. Randhir Sandhu
  9. Krishen Samuel
  10. Faisal Jamkhandi
  11. Arshdeep Dhaliwal
  12. Rishiv Joshi
  13. Aran Pathmanathan
  14. Pieter Pretorius
  15. Rommel Shazad
England:
  1. Harry Brook (capt)
  2. Ethan Bamber
  3. Liam Banks
  4. Tom Banton
  5. Jack Davies
  6. Adam Finch
  7. Luke Hollman
  8. Will Jacks
  9. Tom Lammonby
  10. Dillon Pennington
  11. Savin Perera
  12. Tom Scriven
  13. Prem Sisodiya
  14. Fin Trenouth
  15. Roman Walker
Ireland:
  1. Harry Tector (capt)
  2. Ian Anders
  3. Aaron Cawley
  4. Varun Chopra
  5. Mark Donegan
  6. JJ Garth
  7. Jamie Grassi
  8. Reece Kelly
  9. Graham Kennedy
  10. Joshua Little
  11. Sam Murphy
  12. Max Neville
  13. Neil Rock
  14. Morgan Topping
  15. Andrew Vincent
Kenya:
  1. Sachin Bhudia (capt)
  2. Maxwel Ager
  3. Abhishekh Chidambaran
  4. Aveet Desai
  5. Jay Doshi
  6. Aman Gandhi
  7. Ankit Hirani
  8. Jasraj Kundi
  9. Jayant Mepani
  10. Gerard Mwendwa
  11. Dennis Musyoka
  12. Thomas Ochieng
  13. Sukhdeep Singh
  14. Siddharth Vasudev
  15. Rene Were
Under 19 World Cup 2018 Teams

Pakistan:
  1. Hasan Khan (capt)
  2. Rohail Nazir
  3. Mohammad Ali Khan
  4. Ali Zaryab, Ammad Alam
  5. Arshad Iqbal
  6. Imran Shah
  7. Mohammad Taha
  8. Muhammad Mohsin Khan
  9. Muhammad Musa
  10. Muhammad Zaid
  11. Munir Riaz
  12. Saad Khan
  13. Shaheen Afridi
  14. Suleman Shafqat
Papua New Guinea:
  1. Sema Kamea (capt)
  2. Eisa Eka
  3. James Tau
  4. Tau Toa Nou
  5. Nou Rarua
  6. Igo Mahuru
  7. Simon Atai
  8. Leke Morea
  9. Vagi Karaho
  10. Kevau Tau
  11. Heagi Toua
  12. Daure Aiga
  13. Ovia Sam
  14. Sinaka Arua
  15. Boge Arua
Namibia:
  1. Lohan Louwrens (capt)
  2. Henry Brink
  3. Petrus Burger
  4. Jan-Izak de Villiers
  5. Shaun Fouche
  6. Jurgen Linde
  7. Nicol Loftie-Eaton
  8. Gerhard Lottering
  9. Erich van Mollendorf
  10. Dewald Nell
  11. Mauritius Ngupita
  12. Ben Shikongo
  13. Floris Steenkamp
  14. Ramon Wilmot
  15. Eben van Wyk
New Zealand:
  1. Kaylum Boshier (capt)
  2. Finn Allen
  3. Jakob Bhula
  4. Max Chu
  5. Katene Clarke
  6. Matthew Fisher
  7. Luke Georgeson
  8. Ben Lockrose
  9. Callum McLachlan
  10. Felix Murray
  11. Dale Phillips
  12. Rachin Ravindra
  13. Sandeep Patel
  14. Connor Sullivan
  15. Todd Watson
ICC-U19-World-Cup-2018-Squads

Sri Lanka:
  1. Kamindu Mendis (capt)
  2. Jehan Daniel
  3. Krishan Sanjula
  4. Ashen Bandara
  5. Hareen Buddila
  6. Hasitha Boyagoda
  7. Nipun Dananjaya
  8. Thisaru Rashmika
  9. Nawanidu Fernando
  10. Santhush Gunathilaka
  11. Praveen Jayawickrama
  12.  Dhananjaya Lakshan
  13. Nishan Madushka
  14. Nipun Malinga
  15. Kalana Perera
South Africa:
  1. Raynard van Tonder (capt)
  2. Matthew Breetzke
  3. Gerald Coetzee
  4. Jade de Klerk
  5. Jean du Plessism
  6. Fraser Jones
  7. Wandile Makwetu
  8. Akhona Mnyaka
  9. Andile Mokgakane
  10. Kgaudisa Molefe
  11. Jason Niemand
  12. Thando Ntini
  13. Jiveshan Pillay
  14. Hermann Rolfes
  15. Kenan Smith
West Indies:
  1. Emmanuel Stewart (capt)
  2. Kirstan Kallicharan
  3. Ronaldo Alimohamed
  4. Alick Athanaze
  5. Cephas Cooper
  6. Jarion Hoyte
  7. Kimani Melius
  8. Ashmead Nedd
  9. Kian Pemberton
  10. Raymond Perez
  11. Joshua Persaud
  12. Jeavor Royal
  13. Keagan Simmons
  14. Bhaskar Yadram
  15. Nyeem Young
Zimbabwe:
  1. Liam Roche (capt)
  2. Robert Chimhinya
  3. Jonathan Connolly
  4. Gregory Dollar
  5. Alistair Frost
  6. Taun Harrison
  7. Wesley Madhevere
  8. Tanunurwa Makoni
  9. Donald Mlambo
  10. Dion Myers
  11. Tinashe Nenhunzi
  12. Nkosilatu Nunu
  13. Kieran Robinson
  14. Jayden Schadendorf
  15. Milton Shumba
ICC U19 WC 2018 Teams

Share on Google Plus

About Nadeem Hussain

    Blogger Comment
    Facebook Comment

0 comments:

Post a Comment

Let us know your opinion about this article, Remember a blog is not a blog without comments.